cyklinowanie
Bez kategorii

Plusy i minusy cyklinowania podłogi

Cyklinowanie drewnianej podłogi to proces, który polega na usunięciu zniszczonej wierzchniej warstwy drewna i późniejszym nałożeniu nowej warstwy wykończeniowej. Tak naprawdę jest to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod pozwalających na odnowienie drewnianej posadzki. Dzięki temu zabiegowi nasza podłoga odzyskał dawny blask i funkcjonalność. Niemniej jednak wiele osób zastanawia się, czy proces ten możliwe jest do zrealizowania w mieszkaniu, jak długo czasu zajmuje, a także czy faktycznie warto się na niego zdecydować. Jak każda metoda, cyklinowanie również ma swoje plusy i minusy. Dzisiaj przeanalizujemy ten temat. Zachęcamy do lektury.

Jakie są plusy cyklinowania podłogi?

Cyklinowanie pozwala na odnowienie drewnianej podłogi przywrócenia pierwotnego wyglądu. Usunięcie zniszczonej powierzchni drewnianej i nałożenie nowej warstwy wykończeniowej sprawia, że podłoga zyska nowy wygląd. Dodatkowo podczas cyklinowania usuwane są rysy, wgniecenia oraz różnego rodzaju zabrudzenia znajdujące się na powierzchni drewna. Tego typu działania poprawią jakości podłogi. Na dodatek warto zauważyć, że usunięcie zniszczeń i niedoskonałości na powierzchni drewna zwiększy jej trwałość i również odporność na uszkodzenia i dalszą eksploatację. Należy również wspomnieć o tym, że decydując się na ten zabieg renowacyjny nasza podłoga stanie się bardziej higieniczna. Z powodzeniem uda się usunąć z niej zanieczyszczenia, kurz i roztocza. Nowa posadzka zabezpieczono we właściwy sposób, będzie także łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Należy również zauważyć, że na etapie szlifowania, możemy wymienić zniszczone deski lub klepki, a także uzupełnić powstałe w szpary. W tym celu możemy użyć specjalnej masy.

Naturalnie warto również zauważyć, że samo cyklinowanie drewnianej podłogi będzie tańszym rozwiązaniem niż całkowita wymiana posadzki. Wiele osób obawia się, że tego typu działania trwają bardzo długo, ale na pewno renowacja będzie zabiegiem znacznie szybszy niż całkowita zmiana posadzki na nową.

Minusy wynikające z cyklinowania podłogi

Jeżeli zdecydujemy się na pracę dość starym urządzeniem, powinniśmy się liczyć z tym, że podczas cyklinowania powstanie dużo pyłu, które może okazać się szkodliwe dla zdrowia. Szczególnie jego działanie odczują osoby z alergiami astmą. Dlatego też ważne jest to, aby zdecydować się na współpracy ze specjalistami, którzy będą korzystać z odpowiednich urządzeń oraz metod, dzięki czemu zminimalizują ilość powstałego kurzu i zanieczyszczeń. Należy również wspomnieć o tym, że cyklinowanie drewnianej podłogi może być dość głośne, co z kolei niejednokrotnie przeszkadzać sąsiadom i rodzinie. Warto pamiętać o tym, aby odpowiednio wcześniej poinformować sąsiadów o planowanej pracy i wybrać czas dogodny dla wszystkich mieszkańców. Koniecznie musimy również zwrócić uwagę na to, że samo cyklinowanie wymaga także sporej ilości czasu. Szczególnie należy to uwzględnić w przypadku dużych i zniszczonych powierzchni. Osobiście uważamy, że nie należy samodzielnie przeprowadzać tego zabiegu, gdyż cyklinowanie drewnianej podłogi jest procesem wymagającym doświadczenia i specjalistycznej wiedzy. Niewłaściwe podejście do pracy może spowodować poważne uszkodzenia podłogi, co w konsekwencji może wymagać całkowitej jej wymiany.

Jak długo trwa zabieg cyklinowania podłóg?

Czas, który potrzebny jest do cyklinowania drewnianej posadzki, zależny jest od kilku czynników. Między innymi należy tutaj wymienić wielkość powierzchni, stopień zniszczenia drewna, ilość warstw, które należy usunąć, a także użyte do tego narzędzia. Dla przykładu możemy wspomnieć, że cyklinowanie dużego pojedynczego pokoju o powierzchni około 20 lub 30 metrów kwadratowych może zająć nie więcej niż dwa dni pracy. Przyjmuje się nawet, że mieszkanie średniej wielkości, czyli około 60 m kw., można wycyklinować w trzy lub cztery dni z całkowitym wykończeniem posadzki.

Musimy jednak pamiętać o tym, że ten czas może ulec wydłużeniu, szczególnie wtedy, kiedy na podłodze znajdują się plamy trudne do usunięcia i bardzo zniszczona nawierzchnia dawna. Nowoczesne maszyny z pewnością przez pierwszą cały proces, dlatego warto powierzyć to zadanie prawdziwym fachowcom

Podsumowanie

Osobiście uważam, że cyklinowanie podłogi to rozwiązanie o wiele lepsze, niż inwestycja w nową posadzkę. Drewno ma swój niepowtarzalny charakter, dlatego też z powodzeniem możemy dopasować je do każdej aranżacji wnętrz. Pamiętajmy, że tego typu pracę przeprowadzane są raz na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, możemy cieszyć się pięknie wyglądającą podłogą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *