Bez kategorii

Podlewanie trawy – jak robić to dobrze?

Duży, efektowny trawnik świetnie się prezentuje i może być piękną ozdobą każdej posesji. Warto jednak mieć świadomość, że nie można go pozostawić samemu sobie – trawnik wymaga bardzo intensywnej pielęgnacji, regularnego koszenia, a także podlewania. Trzeba o tym pamiętać szczególnie w okresach przedłużającej się suszy, kiedy bardzo szybko trawa przestaje się prezentować dobrze,

Jeśli planujemy wysiać dużą powierzchnię trawnika na swojej posesji, warto już na początku pomyśleć o dobrym systemie podlewania. Trawnik potrzebuje naprawdę sporo wody, aby dobrze funkcjonować, rozrastać się i nie ulegać suszy. Podlewanie lepiej wykonywać rzadziej, ale za to z dużą intensywnością. Lepiej jest dwa razy w tygodniu podlać trawnik wodą w ilości 5-8 litrów na metr sześcienny niż codziennie zraszać jedynie zewnętrzną warstwę gleby.

Dlaczego warto więcej, a rzadziej?

Sposób podlewania trawnika w dużym stopniu zależy od potrzeb trawy, która w różnym stopniu rozbudowuje swój system korzeniowy w zależności od dostępności wody. Jeśli podlewamy trawnik codziennie, ale niewielką ilością wody, wilgoć utrzymuje się jedynie w powierzchniowej warstwy gleby i nie dociera do systemu korzeniowego. Trawa nie rozbudowuje więc korzeni, a co za tym idzie – jest bardziej wrażliwa na upały i suszę. Jeśli natomiast podlewamy trawnik dużą ilością wody, tak by dotarła ona co najmniej 15 cm w głąb gruntu, trawa ma możliwość tworzenia  rozbudowanego i rozrośniętego systemu korzeniowego, w którym może również gromadzić wilgoć na czas suszy. Wtedy dobrze znosi upały, nie przesusza się i powierzchnia trawnika dobrze się prezentuje. Oczywiście, w przypadku podlewania warto jednak zachować umiar i zdrowy rozsądek – nie lejmy wody w nadmiarze tak, by murawa stała w wodzie. Nie będzie to dobry pomysł, gdyż rośliny zaczną gnić, mogą też stać się dobrym podłożem dla chorób grzybowych.

Jaka pora dnia jest dobra na podlewanie?

Właściciele trawników podlewają je o różnych porach. Często jest to po prostu uzależnione od tego, kiedy mają czas. Tymczasem trzeba mieć świadomość, że podlewanie wymaga także odpowiedniej pory dnia. Najlepiej trawnik podlewać rano, dzięki temu woda zdąży przeniknąć w głąb gruntu, a jednocześnie odparuje z części roślin znajdujących się nad ziemią. To ważne, gdyż woda stojąca na trawie może działać jak soczewka i w czasie intensywnego słońca może powodować palenie się roślin. Dlatego też nie należy podlewać trawnika w ciągu dnia, szczególnie w szczycie letnich upałów. Jeśli zapomnimy o podlaniu o poranku, wtedy lepiej jest zaczekać do wieczora.

Czym podlewać trawnik?

Wielu właścicieli ogrodów podlewa trawnik zwykłym wężem ogrodowym. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż nie do końca mamy wtedy wpływ na to, jak wiele wody trafia do gleby. Strumień wody spływa dosyć wąsko i nierównomiernie, dlatego w niektórych partiach woda na murawie wręcz stoi, inne natomiast są bardzo lekko podlane. Takie nierównomierne podlewanie przekłada się również na nieestetyczny wygląd trawnika, który może mieć różne odcienie w zależności od poziomu nawodnienia. Co więcej, nawadnianie za pomocą zwykłego węża ogrodowego również bardzo nieekonomiczne. Wylewamy wody o wiele więcej niż jest jej potrzebne.

Dlatego do podlewania trawników warto zainstalować zraszacze w formie końcówek do węża ogrodowego. Strumień do podlewania powinien być rozproszony, niezbyt intensywny. Dzięki temu powierzchnia trawnika będzie idealnie, równomiernie podlana. Można również zainstalować bardziej rozbudowane zraszacze montowane w gruncie lub instalowane na specjalnych stojakach. Takie systemy dobrze sprawdzają się z podpiętymi do nich zegarami. Wystarczy zwykły zegar mechaniczny, który po upłynięciu odpowiedniego czasu po prostu odetnie dopływ wody. Taka opcja świetnie się sprawdzi, jeśli nie mamy czasu na podlewanie trawnika lub jest on na tyle duży, że jego podlanie wymaga więcej niż kilku chwil.

Na rynku systemów nawadniania znajdują się również nowoczesne, zaawansowane technologicznie systemy do nawadniania podpowierzchniowego. Są bardzo skuteczne i efektywne w działaniu, ale póki co nie za bardzo popularne – przeszkodą jest dosyć wysoka cena, na którą nie wszyscy właściciele ogrodów mogą sobie pozwolić. jednak wśród pozostałych systemów – zraszaczy rotacyjnych, pulsacyjnych, statycznych czy obrotowych wybór jest na tyle duży, że bez problemu można znaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb naszego trawnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *