Bez kategorii

Przegląd kominiarski

Przegląd kominiarski często jest bagatelizowany lub odkładany na później. Właściciele budynków często uważają, że jest to zbędny wydatek, a kominiarze liczą sobie za duża za niewymagającą pracę. Tymczasem sprawne systemy kominowe to nie kwestia wydatku, a przede wszystkim naszego zdrowia i życia. Nie zapominajmy również, że przeglądy kominiarskie są odgórnie narzucone przepisami. Właściciele budynków, którzy ich nie wykonują, mogą mieć sporo nieprzyjemności i otrzymać wysokie kary.

Sprawnie działający komin i przewody kominowe zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza, a także odprowadzają z domu i mieszkania szkodliwe związki powstające w czasie spalania paliwa. Gdy komin lub przewody są niedrożne, rośnie niebezpieczeństwo dla użytkowników ogrzewanych pomieszczeń. Szkodliwe związki nie mają bowiem odpowiedniej drogi odprowadzania. Nieodpowiednia wymiana powietrza może doprowadzić nawet do tragedii. Dlatego też usług kominiarskich i obowiązkowego przeglądu nie należy nigdy traktować jako zbędnego wydatku. Zbyt wiele mamy na co dzień przykładów nieszczęść, które miały miejsce z powodu niedziałających przewodów kominowych czy innych błędów w instalacjach.

Jak często wykonuje się przegląd kominiarski?

Przegląd kominiarski należy wykonać co najmniej raz w roku. Jest to narzucone przez ustawę prawo budowlane, która nakazuje kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych oraz instalacji gazowych. Dodatkowo trzeba pamiętać także o obowiązkowym czyszczeniu przewodów. Cztery razy w roku musimy czyścić przewody w piecach opalanych paliwem stałym, a dwa razy do roku instalacje wykorzystujące paliwo ciekłe. Dodatkowo raz w roku trzeba przeczyścić przewody wentylacyjne.

Kto może wykonać przegląd kominiarski?

Przegląd kominiarski może wykonać wyłącznie osoba ze wszystkimi niezbędnymi uprawnieniami. Specjalista daje gwarancję, że wszystkie elementy instalacji działają dokładnie tak, jak trzeba. Jeśli przegląd wykona osoba bez uprawnień, będzie on nieważny i w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia może sprowadzić sporo problemów na właściciela lub administratora budynku.

Jak wygląda przegląd kominiarski?

Przegląd kominiarski może się kojarzyć laikom wyłącznie z zajrzeniem w głąb komina. Nie jest to jednak jedyny element pracy kominiarza. Owszem, najczęściej przegląd zaczyna on od wejścia na dach, sprawdzenia stanu komina oraz drożności przewodów kominowych. Kominiarz za pomocą specjalnych narzędzi sprawdza szczelność przewodów, przygląda się też samemu kominowi. Jeśli jest on w kiepskim stanie technicznym, właściciel z pewnością dostanie zalecenie wykonania niezbędnych prac remontowych.

Kominiarz sprawdza również szczelność i drożność przewodów we wszystkich pionach, upewnia się, czy wszystkie kratki wentylacyjne w mieszkaniu działają prawidłowo, a zanieczyszczone powietrze jest właściwie odprowadzane. Jeśli gdzieś pojawiają się jakieś nieprawidłowości, kominiarz wykonuje również udrażnianie przewodów. Niektóre prace fachowiec wykonuje sam, inne są natomiast zlecane administratorowi budynku. Na zakończenie pracy specjalista wykonuje protokół z zakresu wykonanych prac, pod którym podpisuje się zarówno on, jak i właściciel budynku.

Konsekwencje braku przeglądów

Pomimo oczywistej konieczności wykonywania przeglądów komina, wielu właścicieli budynków bagatelizuje ten obowiązek. Często też próbują na własną rękę wykonać udrażnianie przewodów i inne prace w obrębie komina. Jeśli komin działa prawidłowo, wszystko będzie w porządku. Jeśli jednak zdarzy się wypadek, pożar czy inne zdarzenie odkominowe, właściciel budynku będzie miał sporo nieprzyjemności. Może być pociągnięty do odpowiedzialności za spowodowanie utraty życia lub zdrowia mieszkańców. Może mieć również spory problem z uzyskaniem odszkodowania. Nawet, jeśli budynek był ubezpieczony, niekoniecznie uda się uzyskać odpowiednią kwotę z ubezpieczenia. Każda firma ubezpieczeniowa na początku zażąda pełnej dokumentacji informującej o regularnych przeglądach kominowych i wszelkich niezbędnych pracach na dachu. Jeśli ich nie ma, o odszkodowaniu będzie można zapomnieć.

Wydatek na obowiązkowy przegląd kominiarski nie jest wysoki, jeśli weźmiemy pod uwagę, że robi się go tylko raz w roku. Gdy kominiarz sprawdzi komin i przewody kominowe, możemy spać spokojnie, gdyż mamy pewność, że wszystkie elementy instalacji działają prawidłowo. Koszty wykonania przeglądu różnią się w zależności od rodzaju prac i budynku. Najczęściej jest to kwota 100-200 złotych w skali roku. Nie są to więc pieniądze, które warto oszczędzać kosztem bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *