Bez kategorii

Wyspa kuchenna – wady i zalety

Planując aranżację kuchni, warto zadbać nie tylko o kwestie wizualne, ale również o to, by było to pomieszczenie funkcjonalne i komfortowe w użytkowaniu. W wielu nowoczesnych projektach kuchni znajdują się wyspy kuchenne, które cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na ich efekt estetyczny, a także funkcjonalność. Zanim jednak zdecydujemy się na wyspę w naszej kuchni, trzeba rozważyć nie tylko wszystkie jej zalety, ale również wady.

Wyspa kuchenna jest coraz popularniejszym rozwiązaniem architektonicznym w naszych kuchniach. Z powodzeniem jest stosowana zarówno w dużych domach, jak i w mieszkaniach w blokach. Dużą jej zaletą jest przede wszystkim niepowtarzalny efekt wizualny. Świetnie się prezentuje, jest ciekawym elementem dekoracyjnym. Można ją efektownie podświetlić, a także wykonać w taki sposób, że będzie najmocniejszym elementem aranżacyjnym. Ale kwestie wyglądu nie są jedynymi zaletami, jakie wiążą się z posiadaniem wyspy kuchennej w naszych domach.

Więcej miejsca i funkcjonalność

Wyspa kuchenna daje przede wszystkim dodatkową powierzchnię do prac kuchennych. Najczęściej jest wyposażona w dodatkowe blaty, które ułatwiają wykonywanie codziennych prac w kuchni. Często pojawia się na niej również zlew z kranem, co również zapewnia sporą dawkę wygody. Wyspa jest również świetną powierzchnią do przechowywania. Pod blatami zwykle są umieszczone szafki i szuflady, w których można przechowywać sporo kuchennych akcesoriów. To ważne, gdyż kuchnie, w których znajdują się wyspy kuchenne, najczęściej są pomieszczeniami otwartymi na salon lub inne części domu, a to oznacza, że są pozbawione jednej ściany, na której zwykle ustawiamy szafki kuchenne czy duże AGD. Wyspa w kuchniach otwartych na salon optycznie tworzy granicę między kuchnią a innym pomieszczeniem, zapewniając jednocześnie kontakt między osobami przebywającymi w kuchni, a tymi, które znajdują się na przykład w salonie.

Dzięki wyspie kuchennej można w kuchni zyskać więcej przestrzeni dla kilku osób. Jest do niej dostęp z każdej strony, można więc bez problemu przygotowywać posiłki wspólnie, nawet całą rodziną. Wyspa skraca też dystans pomiędzy różnymi urządzeniami AGD. Czasem wystarczy odwrócić się od wyspy w stronę blatu, zamiast robić kilka kroków, aby dostać się do lodówki czy piekarnika.

Dobre rozwiązanie do dużych pomieszczeń

Choć wyspa jest rozwiązaniem efektownym i funkcjonalnym, nie oznacza to jednak, że dobrze sprawdzi się w każdej kuchni. Przede wszystkim, wymaga odpowiednio dużego pomieszczenia. W małych kuchniach może utrudniać poruszanie się i okazać się niezbyt wygodnym rozwiązaniem. Dlatego też na taka opcję decydujmy się jedynie wtedy, gdy mamy pewność, że powierzchnia naszej kuchni jest odpowiednio duża. Wyspa kuchenna powinna być wykonana w taki sposób, aby komponować się z innymi meblami w kuchni. Najlepszym rozwiązaniem będą meble na wymiar, które pozwolą na optymalne wykorzystanie całej przestrzeni i zapewnienie kuchni jak największej ergonomii.

Wyspa robiona na wymiar

Meble na wymiar to idealne rozwiązanie zarówno w dużych kuchniach, jak i w małych, nieustawnych pomieszczeniach. Jeśli chcemy wykonać wyspę na wymiar, warto najpierw zastanowić się, jakie mamy wobec niej oczekiwania. Czy ma być jedynie dodatkową powierzchnią do przygotowywania posiłków, czy ma też pełnić funkcję przechowalniczą. Meble na wymiar pozwalają na takie ich zaprojektowanie, aby były w stu procentach dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Planując projekt wyspy warto wziąć pod uwagę, jak dużo ma się w niej znaleźć szafek, gdzie chcemy umieścić szuflady.

Ważne są również wymiary samej wyspy. W dużych domach możemy sobie pozwolić na wyspę naprawdę sporych rozmiarów, jednak w mniejszych pomieszczeniach warto uważać, aby nie przesadzić z wielkością wyspy. Nawet, jeśli na pierwszy rzut oka nasza kuchnia wydaje się naprawdę spora, wyspa może ją optycznie diametralnie zmniejszyć. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług dobrego projektanta, który zajmie się zaplanowaniem kuchni w sposób kompleksowy i profesjonalny. Jeśli chcemy wykonać meble na wymiar, szukajmy też dobrych wykonawców, którzy mają doświadczenie w meblach kuchennych. Wystrój i aranżacja kuchni to projekt na wiele lat, nie warto więc inwestować w rozwiązania, które mogą okazać się niedoróbkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *