Bez kategorii

Typowe błędy w aranżacji kuchni

Wystrój i aranżacja kuchni to spore wyzwanie. Zdarza się, że w pośpiechu lub bez większego przemyślenia decydujemy się na różne rozwiązania. Choć na początku nie wydają nam się one rażąco niewłaściwe, problemy pojawiają się, gdy naszą nową, świeżo zaprojektowaną kuchnię zaczynamy użytkować. Wtedy okazuje się, że wiele kwestii wymaga poprawy – oczywiście, o ile jakiekolwiek poprawki są możliwe.

Gdy w kuchni raz coś zostanie zaprojektowane i wykonane, pozostaje niewiele miejsca na późniejsze zmiany. Jeśli więc popełniamy jakieś błędy w aranżacji, musimy liczyć się z tym, że przez kolejne lata będziemy musieli dostosować się do tych błędów, a co za tym idzie – użytkowanie kuchni będzie nam powodowało sporo problemów. Zanim więc w ogóle zabierzemy się za urządzanie kuchennego wnętrza, warto poznać najczęstsze błędy, jakie zdarzają się w czasie projektowania kuchni. Możemy dzięki temu uniknąć wielu problemów w bliższej czy dalszej przyszłości.

Gniazdka w niewłaściwych miejscach

Jednym z częstszych błędów w aranżacji kuchni jest zamontowanie zbyt małej ilości gniazdek lub w niewłaściwych miejscach. W ten sposób musimy niejako dostosować się z ustawieniem sprzętu do tego, co zastajemy, jeśli chodzi o gniazdka. O wiele lepiej jest najpierw rozpisać, jaki sprzęt kuchenny będziemy mieć w pomieszczeniu i z czego będziemy stale korzystać i na tej podstawie rozplanować rozmieszczenie gniazdek. Pamiętajmy, by zadbać nie tylko o podłączenie dużego AGD, ale również wielu drobnych akcesoriów. Przydadzą się więc dodatkowe gniazdka przy blacie lub w okolicach stołu.

Źle rozplanowane strefy

W każdej kuchni bardzo ważna jest ergonomia i podział na różne strefy – gotowania, mycia oraz przechowywania. Warto zadbać o to, by pomiędzy kuchenką, zlewozmywakiem a lodówką było jak najmniej poruszania się, co znacznie ułatwi prace kuchenne. Dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie rozmieszczenia tych sprzętów na linii prostej: lodówka, zlew, blat do przygotowania posiłków oraz kuchenka. W ten sposób będziemy mogli po kolei wykonywać wszystkie czynności bez zbędnego chaosu. Warto zadbać również o to, by blat między zlewozmywakiem a kuchenka był dosyć szeroki, co najmniej 40-centymentrowy. Jeśli będzie zbyt wąski, może utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Niedopasowane blaty

Blaty w kuchni powinny znajdować się na takiej wysokości, aby zapewnić wygodne przygotowywanie posiłków osobie, która będzie zajmowała się nimi na co dzień. Standardowa wysokość blatów, którą najczęściej można spotkać w kuchniach, to 85 centymetrów. Większości użytkowników taka wysokość w zupełności wystarczy. Jeśli jednak właścicielem kuchni jest osoba o wzroście powyżej 190 cm, dobrze jest pomyśleć o umiejscowieniu blatów nieco wyżej. Podobnie jest w przypadku rozmieszczenia szafek kuchennych wiszących. Powinny być dopasowane do użytkownika – innej wysokości potrzebuje wysoki mężczyzna, a innej kobieta o wzroście niewiele ponad 155 centymetrów. Jeśli szafki będą zbyt wysoko lub za nisko, mogą powodować problemy w czasie codziennego korzystania z kuchni.

Źle dobrane oświetlenie

Oświetlenie kuchni to kwestia, której należy przyjrzeć się bardzo dokładnie i z wyczuciem. Trzeba pamiętać, że w kuchni ważne jest nie tylko oświetlenie główne, ale również punktowe oraz dobre doświetlenie wszystkich przestrzeni roboczych. Jeśli powiesimy jedynie dużą lampę na środku sufitu czy nad stołem, na pewno nie zaspokoimy zapotrzebowania tego pomieszczenia na światło. Konieczne jest doświetlenie przede wszystkim blatów roboczych, a także miejsca spożywania posiłków. Im dokładniej zaplanujemy oświetlenie w kuchni, tym wygodniej będzie nam z niej na co dzień korzystać.

Zbyt ciemne meble

Ciemne meble kuchenne na pewno prezentują się stylowo i elegancko. Wiele osób decyduje się więc na takie rozwiązanie, nie zwracając uwagi na wielkość i oświetlenie pomieszczenia. Dopiero po zamontowaniu wszystkich mebli okazuje się więc, że bardzo przytłaczają wnętrze i optycznie je zmniejszają. Warto więc już na etapie wybierania mebli zastanowić się, czy w naszej kuchni faktycznie możemy sobie pozwolić na ciemną kolorystykę, czy może lepszym rozwiązaniem będą meble białe lub utrzymane w jasnej tonacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *