Bez kategorii

Leonardo da Vinci

Geolog, anatom, matematyk, wynalazca, pisarz, muzyk, filozof, architekt, malarz, rzeźbiarz, inżynier… Z pewnością już nagłówek sprawił, że wiele osób domyśla się, o kogo chodzi. Dzisiaj pochylimy się nad sylwetką prawdziwego człowieka renesansu. Mowa o Leonardo da Vinci.

Wszechstronnie uzdolniony

Leonardo da Vinci urodził się 15 kwietnia 1452 roku, a zmarł 2 maja 1519 roku. Był włoskim renesansowym uczonym oraz artystą. Doskonale wpisywał się także w archetyp tak zwanego człowieka renesansu. Jego nazwisko rozpoznawalne jest na całym świecie i docenia się go w wielu dziedzinach. Tak naprawdę uważany jest jednego z największych malarzy wszech czasów i jedną z najbardziej utalentowanych osób w całej historii. Nie będzie chyba przesadą, jeżeli powiemy, że to właśnie talent malarski sprawił, że Leonardo da Vinci posiada tak ogromną popularność na całym świecie. Jeżeli mielibyśmy wymienić najsłynniejsze dwa jego dzieła, z pewnością byłaby to Mona Liza oraz Ostatnia Wieczerza, które stanowią kluczowe pozycje na liście najsławniejszych oraz najczęściej imitowanych dzieł malarskich. Nie możemy jednak zapomnieć jak wielkie znaczenie w historii sztuki odegrał jego szkic Człowiek Witruwiański, a także Dama z gronostajem. Ten ostatni obraz, czyli Dama z gronostajem, znajduje się w zbiorach muzeum narodowego w Krakowie. Do naszych czasów nie przetrwało wiele jego dzieł, gdyż zachowało się najprawdopodobniej wyłącznie jego 15 obrazów.

Leonardo da Vinci był nie tylko malarzem, o czym już wspomnieliśmy, ale również inżynierem. Z powodzeniem możemy go nazwać człowiekiem, który znacząco wyprzedzał swoje czasy. Skupiał się między innymi na tym, by opracować koncepcję śmigłowca oraz czołgu, a także wykorzystania podstawy tektoniki płyt, podwójnego poszycia burtu statku oraz zajmował się innowacją dotychczasowych projektów. Niestety nieznaczna część jego pomysłów została wcielona w życie jeszcze za jego czasów.

Ponadto Leonarda da Vinci znacznie przysporzył się do wzrostu poziomu wiedzy z zakresu anatomii, hydrodynamiki oraz budownictwa lądowego. Jego obecność została także zaznaczona w architekturze, rzeźbie, filozofii oraz pisarstwie. Do dziś przetrwało około 7000 stron z jego notatkami, rysunkami oraz szkicami.

To, co pozostało

Leonardo da Vinci dążył do tworzenia rzeczy doskonałych. Ogromną uwagę skupiał na tym, by prowadzić szczegółowe notatki, gdzie zapisywał nie tylko ważne informacje naukowe i artystyczne, ale również dodawał do nich osobiste przemyślenia, rozliczenia oraz listy. Niezwykle ważne jest to, że jego notatki sporządzone były pismem lustrzanym. Niektórzy uważają, że to działanie miało na celu utrzymanie ich w tajemnicy, aczkolwiek bardziej prawdopodobna staje się hipoteza, że był po prostu leworęczny, a dzięki takiemu sposobowi pisania nie rozmazywał atramentu. Zaznaczyć należy, że pragnął, by jego notatki zostały kiedyś opublikowane. Jednakowoż, sam nigdy nie redagował notatek w takiej formie, by nadawały się one do druku.

Jeżeli mielibyśmy omówić jego twórczość malarską, na uwagę szczególną zasługuje jego technika, gdyż Leonarda da Vinci doskonale zapoznał się z zasadami perspektywy. Na jego niektórych obrazach możemy zauważyć liczne linie pomocnicze, dzięki czemu tworzył dzieła doskonałe. Od początku miał świadomość, że przestrzenne rozmieszczenie przedmiotów możliwe będzie do uzyskania dzięki odpowiedniemu rozłożeniu zarówno świateł, jak i cień. Był także programatorem techniki malarskiej zwanej sfumato. Farby których używał, powstawały z ziemi, minerałów oraz roślin. By ułatwić tworzenie sobie farb, skonstruował maszynę do ich ucierania.

Skupiając się na jego rzeźbach, zaznaczyć należy, że wybierał miękkie tworzywa, takie na przykład jak wosk czy glina. Mimo tego, że podejmował wiele prób i projektów rzeźbiarskich, żaden z nich nie doczekał się realizacji.

Na uwagę zasługuje również jego zainteresowania anatomia człowieka, co z pewnością wiązało się z malarstwem. Leonardo da Vinci dążąył do tego, by w swoich pracach wiernie odzwierciedlać ludzkie ruchy. Planował nawet napisanie traktatu z zakresu anatomii, a ponadto zgłębiał także znajomość ludzkiej twarzy i czaszki. Śmiało również badał proporcje ludzkiego ciała i matematyczne stosunki między jego częściami. Po 1506 roku zajął się również przeprowadzaniem zabronionych wówczas sekcji zwłok. W sposób szczególny interesowało go to, jak powstaje życie, dlatego skupiał się również na badaniu ciąży. By sporządzić rysunek embrionu nie podjął się wykonania sekcji zwłok, ale analizował cielną krowę, co później przeniósł na człowieka. Wspomnieć należy, że było to pierwsze i tak dokładne przedstawienie płodu w łonie matki. Skupiał się także na opisach układu kostnego oraz układu oddechowego. Leonardo da Vinci dokonał także odlewu ludzkiej komory serca oraz ludzkiego mózgu.

Początek w wodzie

Szczególną rolę w jego twórczość odgrywała woda. Hydrologia była tematem, na którym często się skupiał. Fascynował go ten żywioł oraz jego destrukcyjne właściwości. Wodę znajdziemy chociażby w jego malowidłach, a także natrafimy na dramatyczne opisy w jego tekstach. Postanowił to także wykorzystać w przypadku wynalazków oraz konstrukcji, które tworzył. Zainspirowany ruchem wody postanowił zaprojektować maszynę, która mogłaby wykorzystać jej siłę. Ponadto był wynalazcą również zamka kołowego. W jego notatniku znajdziemy również projekty maszyn wojennych oraz fascynację maszyną do latania. Część jego projektów prezentuje helikoptery, które podnoszone miały być przez wirnik, wprawiony w ruch przez czterech mężczyzn. Leonardo da Vinci zaprojektował także spadochron. Wśród jego pomysłów była także lekka lotnia.

Interesują cię zagadnienia popularnonaukowe? Zapraszamy na nasz portal popularnonaukowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *